Hutní materiály najdou uplatnění ve strojírenství, kovovýrobě i stavebnictví

Strojírenství a kovovýroba se neobejde bez hutních materiálů. Nezasvěcený člověk si může jen domýšlet, co si lze pod tímto pojmem představit. Jak moc důležitý je a co všechno do něho patří?

Hutní materiál

Obecně lze říct, že hutním materiálem je vše, co se vyrábí v hutích z nejrůznějších kovů – hliníku, mědi, železa, nerezové oceli a jejich slitin. Najdeme ho v dílně i v garáži, ale větší službu udělá v oblasti strojírenství, kovovýroby či stavebnictví. Že byste se hádali, že na stavbách se s ním nesetkáte? To byste se divili. Vždyť co je lešení nebo ocelová výztuž do betonu? Tradičním produktem, který se na stavbách používá, jsou jekly. Jedná se o uzavřené ocelové nebo nerezové profily obdélníkového tvaru. Pracují s nimi také zámečníci.

ENAW-2024

Hutním materiálem jsou tedy topenářské trubky, ocelové plechy, různé desky i železné vrtáky, které najdou uplatnění v řadě činností. Na jejich výrobu se používá i hliníková slitina s označením ENAW-2024. Hliník se díky přídavku dalších prvků, jako jsou měď, mangan, křemík, hořčík či zinek, stává pevnějším a odolnějším. Je lehčí než železo, ale stejně odolný, výborně kujný a korozivzdorný. Slitiny hliníku se dají využívat jako letecké materiály a také v požární ochraně, kde jsou zapotřebí především lehké produkty.

Nerezová ocel

Široké uplatnění má i nerezová ocel 1.4021. Je vhodná zejména pro vysoce namáhané součásti, na výrobu hřídelí, šroubů, různých táhel. Obvykle se dodává ve formě tyčí v žíhaném nebo zušlechtěném stavu. Tato ocel je dobře kalitelná, magnetická a leštitelná. Je odolná vůči vodě a korozi a také mírně agresivnímu prostředí bez přítomnosti chloru.

Když hutní materiály a výrobky z nich doslouží, mají o ně zájem výkupny hutních materiálů, protože se jedná o druhotné suroviny, jež je možné dále zpracovat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *