Silikony jsou dnes nedílnou součástí velké většiny vlasové kosmetiky. Zároveň ale se stále více debatuje o vhodnosti jejich použití a jejich negativních účincích. Jak je to ale doopravdy? Máme si užívat jejich péče o naše vlasy, nebo se jim naopak vyhnout?
Z chemického hlediska se jedná o anorganicko – organické polymery, ve jejichž řetězci se střídají molekuly křemíku a kyslíku. Tyto látky jsou velice stabilní a jen velice málo reagují s jinými látkami či na změnu okolních vlivů.
A tady už se dostáváme k jejich prvnímu kladu, který do vlasové kosmetiky přináší. Silikony jsou odolné vůči vysoké teplotě a tuto vlastnost pak částečně přenáší i na vaše vlasy. Ty jsou pak lépe chráněny před slunečním zářením. Zároveň jsou silikony také velice flexibilní. Při jejich aplikaci na vlasy dojde k obalení vlasů tenounkou ochrannou vrstvou, která jim navíc dodává skluznost. Díky tomu se do vlasů snáze dostává šampon. Takto zacelené vlasy jsou na pohled lesklejší a také lépe chráněné proti vnějším vlivům. Do určité míry dokážou silikony zacelit i drobná roztřepení vlasů, které se pak méně cuchají.
To vše v péči o naše vlasy jistě oceníme, co však neoceníme, je jejich možný špatný vliv. Při dlouhodobém užívání se totiž může stát, že nám silikony vytvoří po celé délce vlasů tenounkou vrstvu, které je obalí a uzavře. To ale v důsledku způsobí, že do vlasů se nedostává voda. Jsou vysušené, lámou se a zatuchávají.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, musíme si silikony rozdělit do tří skupin.
Tou první jsou silikony rozpustné ve vodě, které nalezneme většinou spíše v profesionální vlasové kosmetice. Tyto silikony lze z vlasů poměrně snadno vymýt.
Pak ale máme také silikony polorozpustné ve vodě a nerozpustné. Ty se v běžné vlasové kosmetice vyskytují mnohem častěji a především ve vodě nerozpustné silikony nám mohou způsobit mnoho nepříjemností.
Zde pak přicházejí na řadu alternativní způsoby péče o vlasy, kosmetické přípravky bez silikonů, nebo snaha silikony z vlasů vymýt. To lze například pomocí sulfátových šamponů. Někdo užívá také oplachy ředěným octem či sodou rozpuštěnou ve vodě.