Jak dlouho by se měl používat make-up po otevření?

0
51
O dekorativní kosmetice už toho bylo napsáno mnohé. Jakou vybírat, na co si dát pozor, jak ji správně aplikovat a kombinovat. Na co se ale často zapomíná, je trvanlivost a správné uložení kosmetiky. Ano i třeba pudr má svou omezenou dobu spotřeby, podobně jako potraviny. Navíc, během uchovávání a manipulace s kosmetikou můžeme tuto dobu výrazně zkrátit, pokud si nedáme pozor.

 

 

  • První zásadou, jíž bychom se měli řídit, je správná teplota.

Dekorativní kosmetika z pravidla nemá ráda vysoké teploty. Ideální jsou teploty kolem 15 – 20°C. V koupelně ji tedy neukládejte blízko světla či topení. Mohli by jste tím výrazně zkrátit dobu použitelnosti.

  • Důležitá je také čistota.

Během používání se kosmetika dostává do styku s naší pokožkou a ulpívají na ní řady drobných nečistot a bakterií. Proto se doporučuje pravidelně mýt štětečky a různé aplikátory. U krémů je pak lepší používat dřevěné špachtličky k jejich vyjmutí z kelímku, než sahat do krému prsty. Stejně tak není vhodné vracet do nádoby zbytky krému či make-upu, který zaschl při okrajích.

Ale jak je to konkrétně s tou dobou trvanlivosti?

Ta je samozřejmě u jednotlivých výrobků různá. U make-upu se doporučuje užívání maximálně po dobu jednoho roku. Čím je make-up řidší, tím je doba použitelnosti kratší. Stejně, tak i velký otvor v nádobě s make-upem tuto dobu zkracuje. Přípravky v tubě tak mají delší trvanlivost než ty v dózičce, a tuhé korekční tyčinky zase delší než krémové make-upy.

U pudrů a tvářenek se udává trvanlivost až tři roky. Pokud ale nebudete pravidelně mýt štěteček či aplikátor, kterým je nanášíte, nebo dokonce budete k nanášení používat prsty, zkrátí se trvanlivost až o třetinu.

Rtěnky vydrží zhruba 2 až 3 roky. Naopak hydratační balzámy na rty s vysokým podílem tuků jen okolo 6 měsíců.

Řasenka by se měla používat maximálně 1 rok, tužka na oči pak  maximálně 3 roky. Zároveň by ale měla být pravidelně ořezávána, aby se odstranili bakterie z oka, které se uchytí na povrchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno