Když se řekne kultura, mnozí si představí rozmanité tradice, zvyky a rituály, které utvářejí životy lidí na různých kontinentech. Každý národ má své vlastní specifické způsoby, jak oslavovat významné události či uctívat své předky. Ať už jde o svatby, pohřby nebo jiné rituály, některé zvyklosti jsou natolik podivné a fascinující, že se o nich vyplatí mluvit. Připravte se na výlet do světa těch nejkurióznějších tradic, které vám vyrazí dech.
Svatba, jakou jste ještě nezažili
V Indii se uskutečňuje svatba, která se od většiny ostatních liší nejen v samotném ceremoniálním průběhu, ale hlavně ve své podstatě. V některých částech země totiž existuje tradice „svatebního obchodu“, kdy mladá dívka smí být provdána i za muže s mnohem vyšším věkem, pokud právě pronesl magické slovo „souhlasím“. Zatímco mnozí z nás si představují romantické zalíbení, Indiáni mají odlišnou představu o lásce a závazku. Je to způsob, jakým se udržují rodinné vazby a zároveň zajišťuje ekonomické zabezpečení pro obě strany.
Další fascinující svatební tradicí je obřad v Keni, kde nevěsta dostává od ženicha a jeho rodiny darem… kozy. Čím více koz nevěsta dostane, tím více váhy a prestiže přidává, a ženy se rády pyšní tímto cenným darem. Nejenže je to praktické, protože kozy proporcionálně zvyšují životní úroveň rodiny, ale zároveň to ženichovi ukazuje, jak si váží své budoucí ženy.
Oslavy, které vás možná překvapí
Podívejme se nyní na oslavy „Tamworth Snowdome“ v Anglii. Každoročně se zde koná festival, při kterém se celá oblast promění v zimní pohádku. Ale co dělá tuto událost tak pozoruhodnou? Místní obyvatelé tam neoslavují zimu ledovou tříšťí, nýbrž se zde po celou dobu konání festivalu skutečně sněží! Organizátoři totiž používají speciální techniku, díky níž se ve vzduchu vytváří „umělý sníh“, a tak se lidé mohou oddávat radovánkám na sněhu i v letních měsících. Kdo by si pomyslel, že si vychutná zimní sporty uprostřed červnových horkých dnů?
A co teprve oslavy dne uměleckého klobouku ve Spojených státech? Každé léto se v Brooklynu koná velkolepý pochod, během kterého davy lidí předvádějí svá nejroztodivnější umělecká díla, a to vše zakončeno třídou extravagantních klobouků. Zde se můžete setkat s klobouky ve stylu popcornu, klaunů, ba i soch. Sponzoři zajišťují podívanou nejen pro očividnou zábavu, ale také pro výběr těch nejlepších klobouků ve všech kategoriích. Vítězové si odnášejí nejen prestiž, ale také drobné finanční odměny.
Podivné a překvapující rituály
Není to tak dávno, co se v Novém Zélandu konal rituál zvaný „Haka“ – tradiční válečný tanec Maorů. Tento tanec je nejen výrazem síly a odvahy, ale také fascinující výpovědí o duchu komunity. Jakmile se Maorové sejdou, spustí vášnivou dramatickou skladbu doprovázenou rytmickým tleskáním, přičemž důraz je kladen na emotivní vyjádření a synchronizaci pohybů. Rituál má hluboký smysl a vyjadřuje nejen úctu k předkům, ale i harmonii s přírodou, jíž se dnešní společnost často odcizila.
Na konci světa, konkrétně v Číně, probíhá rituál pro uctění zesnulých, který zahrnuje spálení papírových peněz. Tyto „jako peníze“ mají za cíl zaplatit za služby v posmrtném životě. Důvodem je víra, že naše duše pokračují v životě i po smrti a potřebují materiální zajištění. Takže pokud někdy navštívíte Čínu při slavnostech Duanwu, nezapomeňte si na památku pořídit pár papírových „jeden dolarovek“.
Svět je plný kuriozit, které duši internacionalizovaných moderních metropolí zahřejí u srdce. Každý zvyk a tradice má svůj příběh, který je neoddělitelně spjat s historií a kulturou příslušného místa. Ať už se jedná o bizarní svatební obchody, umělecké oslavy či spirituální rituály, je to právě rozmanitost, co činí naši planetu tak fascinující a jedinečnou.