Tradiční středomořská strava může snížit riziko Alzheimerovy choroby tím, že pomáhá čistit mozek. Odborníci dodávají, že středomořská strava může také snižovat záněty a hladinu cukru v krvi. To je závěr nové studie zveřejněné 5. května v internetovém vydání časopisu Neurology, který vydává Americká neurologická akademie.
Vědci uvádějí, že strava s vysokým obsahem nenasycených tuků, ryb, ovoce a zeleniny a nízkým obsahem mléčných výrobků a červeného masa může pomoci vyčistit mozek od bílkovin, které jsou spojovány se ztrátou paměti a demencí.
Uvádějí, že účastníci studie, kteří dietu dodržovali důsledněji, dosahovali lepších výsledků v kognitivních testech a vykazovali menší zmenšování objemu mozku a bílkovinných biomarkerů spojených s Alzheimerovou chorobou.
Testování paměti ukázalo, že účastníci, kteří dietu nedodržovali tak důsledně, nedosahovali takových výsledků.
Živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, polyfenoly, specifické minerály a bílkoviny, které jsou trvale konzumovány v rámci tohoto stravovacího režimu, podporují zdraví mozku a mohou přispívat ke snížení rizika některých chronických onemocnění.
Středomořská kuchyně byla v posledních letech opakovaně zvolena “nejlepší celkovou dietou”, částečně proto, že odborníci na výživu přísahají na její jednoduchý, ale účinný způsob změny stravování, který zahrnuje více rostlinných potravin a méně červeného masa a sladkostí. Přiznávají i její příznivý vliv na chronické a kardiovaskulární onemocnění, protizánětlivé vlastnosti, znatelně lepší hladina cukru v krvi a vliv na snižování indexu tělesné hmotnosti (BMI).
Tato dieta je pravděpodobně jednou z nejudržitelnějších, na které může člověk v životě přejít, protože je neomezující. Doporučují se denně zařadit celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, fazole, ořechy a nenasycené oleje, jako je olivový olej.
Dvakrát týdně pak ryby a mořské plody, vyměnit sůl za bylinky a koření a samozřejmě zvažovat porce a četnost konzumace masa a sladkostí.